
Radna skupina inicijative zatražila je da se u južnoj Dalmaciji rasporedi helikopter koji će uvijek moći poletjeti, a da se na otoku rasporedi brodica za hitni prijevoz. Traže i da se organizira Javna vatrogasna postrojba
News
Komentari 2Radna skupina inicijative zatražila je da se u južnoj Dalmaciji rasporedi helikopter koji će uvijek moći poletjeti, a da se na otoku rasporedi brodica za hitni prijevoz. Traže i da se organizira Javna vatrogasna postrojba
Stanovnici udaljenih otoka, poput Lastova, trebali bi uživati jednaku zdravstvenu zaštitu kao i građani u urbanim središtima. No, u praksi, ta je jednakost ozbiljno ugrožena. Sustavno zanemarivanje zdravstvenih potreba na pučinskim otocima dovelo je do situacije u kojoj su osnovna prava pacijenata – prava na dostupnu, kvalitetnu, pravovremenu i dostojanstvenu zdravstvenu skrb – ugrožena ili u potpunosti onemogućena, stoji u dopisu kojeg je Vladi uputila Radna skupina inicijative 'Hitno za Lastovo'.
Skupinu su oformili mladi otočani nakon što je preminuo mladić Frano Borovina. Podsjetimo, 24sata ekstenzivno pišu o slučaju u kojem je mladića u kritičnom stanju hitno trebalo prevesti s Lastova u Dubrovnik. Hitna helikopterska služba nije mogla doći po njega kao ni Hitna brodska medicina, pravdajući se lošim vremenom. Centar 112, kako smo otkrili, nije niti zvao vojni helikopter.
Stoga su po mladića pozvali trajekt 'Marko Polo' koji ga je s Lastova prevezao na Korčulu. Potom su ga kolima Hitne pomoći vozili iz Vela Luke do grada Korčule. Potom opet na trajekt na Pelješac te kolima do bolnice u Dubrovniku. Mladić, nažalost, nije preživio. Čitav put trajao je duže od 8 sati.
Radna skupina je dopis, osim Vladi, uputila i potpredsjedniku Vlade Branku Bačiću, Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu, Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Ravnateljstvu civilne zaštite te Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici.
U dopisu su istaknuli kako je prema Ustavu svakom građaninu zajamčeno pravo na zdravstvenu zaštitu neovisno o mjestu stanovanja. Ističu međutim da su stanovnici Lastova kontinuirano suočeni s neadekvatnim medicinskim prijevozom te da su time njihova prava ozbiljno narušena.
- Pučinski otoci poput Lastova dio su teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske, a njihovi stanovnici ravnopravni su građani koji zaslužuju pristup javnim službama, uključujući pravovremenu medicinsku pomoć. Smatramo neprihvatljivim da se ljudski životi i dalje ugrožavaju i gube zbog zemaljskog, pomorskog ili zračnog transporta - naveli su citirajući članke iz Zakona o zaštiti prava pacijenata te ističući da su ti zakonski propisi, u kontekstu udaljenih otoka čest "samo mrtvo slovo na papiru".
- Nedostatak stalno dostupne hitne medicinske pomoći ozbiljno kompromitiraju sigurnost pacijenata. Prava pacijenata na otocima se krše jer: Pacijenti ne mogu pravovremeno dobiti hitnu pomoć u životno ugrožavajućim situacijama. Nema jednakog pristupa dijagnostici, liječenju i prevenciji. Zdravstveni sustav ih tretira kao "statistički manje važne", iako im je zbog otočnosti potrebna veća, a ne manja pažnja - pišu u dopisu.
Naveli su kako u svakoj civiliziranoj zemlji stanovnici teško dostupnih područja uživaju pojačanu zaštitu kroz posebne organizacije modele poput stalne prisutnosti hitnih službi i osiguranih linija za medicinski prijevoz.
Pozvali su vlasti da se osigura stalna dostupnost helikopterske hitne medicinske službe u južnoj Dalmaciji na adekvatnim helidromima s mogućnošću 24-satnog djelovanja, uključujući i nepovoljne meteorološke uvjete te da se osigura i dostupnost MORH-ovih helikoptera sa specijaliziranim medicinskim timovima i adekvatnom opremom. Pozivaju i da se jasno definiraju lokacijski prilagođeni protokoli za brzo postupanje kod hitnih slučajeva.
Istaknuli su i kako je potrebno uspostaviti hitnu pomorsku medicinsku službu brzim brodicama te da je brodicu potrebno stacionirati na otoku Lastovu i to s posadom.
Zatražili su i osnivanje Javne vatrogasne postrojbe na otoku. Istaknuli su kako lokalni DVD ima samo dva stalno zaposlena vatrogasca.
Pozvali su i na zakonske izmjene kako bi se definirala dodatna prava pacijenata s udaljenih područja i stvorio zaseban program skrbi za pučinske otoke.
- Zbog navedenih propusta gube se životi. Smatramo da je odgovornost Vlade RH osigurati da se ovakve tragedije više nikada ne ponove te da svi dijelovi Hrvatske, uključujući i one najudaljenije, budu ravnomjerno razvijani i podržani - zaključili su.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+