
Arien u Srbiji živi 12 godina. Kaže da joj nije jasno kako može pisanim putem sudu dokazati što će se dogoditi kada se razdvaja obitelj ili kada se ostaje bez posla
News
Komentari 61Arien u Srbiji živi 12 godina. Kaže da joj nije jasno kako može pisanim putem sudu dokazati što će se dogoditi kada se razdvaja obitelj ili kada se ostaje bez posla
Borit ću se za svoju obitelj kao vučica. Jer obitelj je sveta i na prvom je mjestu. Kako uopće četverogodišnjem djetetu objasniti da možda više nikada neće vidjeti prijatelje iz vrtića ili da će možda biti odvojena od mame ili tate. Upravni sud odbio je zahtjev za odlaganje izvršenja rješenja Ministarstva unutrašnjih poslova-Uprave za strance kojim mi je naloženo da u roku od sedam dana od dana uručenja tog rješenja napustim teritorij Srbije. U šturom obrazloženju suda navodi se da nisam podnijela niti jedan dokaz iz kojeg se može zaključiti da bi mi izvršenje rješenja čije se odlaganje traži nanijelo štetu koja bi se teško mogla nadoknaditi. Pa na koji način bi, prema mišljenju suda bilo moguće u pisanoj formi dokazati da bi nezakonitim protjerivanjem majke i razdvajanjem od djeteta i supruga bila učinjena nenadoknadiva šteta?Zar se on ne podrazumijeva sama po sebi?, kazala nam je Arien Ivković Stojanović, protjerana Hrvatica koju je Srbija proglasila sigurnosnom prijetnjom.
Podsjetimo, sve je kulminiralo nakon objave na privatnom Instagram profilu gdje je, kao liječnica, kritizirala predsjednika Aleksandra Vučića, a pružala podršku studentima. Arien u Srbiji živi 12 godina. Kaže da joj nije jasno kako može pisanim putem sudu dokazati što će se dogoditi kada se razdvaja obitelj ili kada se ostaje bez posla.
- Ponovno ću poslati istu privremenu mjeru istome sudu sa dopunom dokumentacije u smislu da ću priložiti ugovor o radu, dokaz da sam prijavljena na adresu u Srbiji, ugovor o predškoj ustanovi u koje mi ide dijete... Pa to je jedino što mogu u ovom slučaju. Kako uopće država može pronaći moj Instagram story na zaključanom profilu, a ne mogu pronaći dokaz o mojem prebivalištu, radnom odnosu i djetetu? - ogorčena je liječnica.
Kazala je da ne spava mirno, kao ni njezin suprug. I to sve od 8. travnja kada je krenula njezina "kalvarija". Dva puta je do sada, kaže, slala sudu dopunu dokumentacije i to u postupku koji je bio hitan, a koji je "razvučen" sada već na skoro mjesec dana.
- To je pitanje i predsjedniku suda. Usred tog hitnog postupka (što se ne radi nikada), promijenjena je sutkinja i predmet je prebačen drugoj. Već sam odavno trebala napustiti zemlju, ali ja se neću predati bez borbe. Ja i moje dijete čekat ćemo spremne i morat će nas iznijeti. Jer mi sigurno nećemo hodati. Za slučaj da me deportiraju, dolazim živjeti u Pulu. Svojoj djevojčici ne mogu objasniti kalvariju kroz koju kao obitelj prolazimo. Premala je. Čak sam zbog svega potražila psihološku pomoć, jer kako drugačije preživjeti dane neizvjesnosti - priznala je.
Trenutačno je na bolovanju, i uglavnom sjedi kod kuće. Ne izlazi prečesto. Pravi odgovor zašto je postala neprijateljem u zemlji u kojoj radi i živi, i dalje ne zna sa sigurnošću.
- Znam da je predsjednik Vučić ušao u jedinicu intenzivnog liječenja, nakon što su makedonski pacijenti nakon groznog požara u diskoteci, prebačeni tu u bolnicu. I postoji snimka gdje dodiruje rukom pacijente i u jednom trenutku je jednome kazao "samo nemojte da se sekirate". To je rekao mladiću koji je bio zavijen od glave do pete i kasnije je objavljena vijest da je taj mladić kojeg je dodirivao, preminuo. Osvrnula sam se upravo na to na svom Instagram storyju i žao mi je što je ishod bio takav - rekla je na kraju.
Njen odvjetnik je u objavio i obrazloženje Upravnog suda koji je odbio zahtjev za odgodu izvršenja rješenja Ministarstva unutarnjih poslova kojim joj je naloženo da u roku od sedam dana od dana uručenja tog rješenja napusti teritorij Republike Srbije.
Kazao da je da se šturim obrazloženjem suda navodi da za tvrdnje iz zahtjeva Arien sudu "nije podnijela nijedan dokaz iz kojeg bi se moglo nesumnjivo zaključiti da bi joj izvršenje rješenja, čija se odgoda traži, nanijelo štetu koja bi se teško mogla nadoknaditi".
- Postavlja se pitanje na koji bi se način, prema mišljenju suda, pisanim putem moglo dokazati da bi nezakonito protjerivanje majke i njezino odvajanje od supruga i četverogodišnjeg djeteta predstavljalo nenadoknadivu štetu? Zar u takvom slučaju šteta nije sama po sebi očita? Zar gubitak radne dozvole, a time i zaposlenja, ne podrazumijeva štetu? Šteta je, dakle, i materijalna i nematerijalna, ne samo izvjesna nego i očigledna, čak i bez detaljnog razmatranja ovog slučaja. Radi se o tome da je Upravni sud na ovaj način praktički odlučio opravdati nezakonitu i sramotnu odluku Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srbije, kojom je, bez obrazloženja i pravne osnove, naređeno protjerivanje državljanke druge države, jer je to netko odlučio i telefonski naložio MUP-u da se ta odluka mora donijeti i provesti - kazao je odvjetnik Rajić.
- Također postavljamo javno pitanje zašto je u ovom predmetu promijenjeno sudsko vijeće, pa je, umjesto prvotno automatski određenog, o zahtjevu na kraju odlučivalo vijeće kojem predsjeda sutkinja Milica Zlatar, a čine ga još Nataša Babić i Elena Petrović. Ovo je osobito sporno jer se ne radi o predmetu koji podrazumijeva vođenje postupka, već se odluka donosi u roku od 5 dana od zaprimanja zahtjeva. Izuzetno neobična praksa i pitanje koje zahtijeva odgovor, prije svega od predsjednika suda - dodao je.
Naglasio je da ovo nije kraj njihove borbe. Podnijet će novi zahtjev za odgodu izvršenja Upravnom sudu jer ovu odluku smatraju nezakonitom.
- Očekujemo i drugostupanjsku odluku u upravnom postupku, koja će konačno odlučiti o zakonitosti rješenja MUP-a o protjerivanju Arien iz Srbije. Ovisno o odlukama tijela Republike Srbije, razmatramo i mogućnost obraćanja nadležnim međunarodnim institucijama. Arien neće dobrovoljno napustiti teritorij Srbije niti će se dobrovoljno razdvojiti od svoje obitelji jer ne želi pristati na bezakonje i samovolju koju provode vidljive i "nevidljive sile" u srpskim institucijama i pravosuđu. Neka oni koji su donijeli ovu sramotnu i nezakonitu odluku učine i posljednji korak – njezinom prisilnom deportacijom neka pokažu da se fašizam u svom punom užasu vratio u Europu, u 21. stoljeću - kazao je.