Obavijesti

News

Komentari 7

Vujčić želi da osobne financije budu obvezan školski predmet

Vujčić želi da osobne financije budu obvezan školski predmet

Istaknuo je da se godinama zalaže da financijska pismenost bude obvezan predmet u školskoj nastavi, zato što su odluke financijskog karaktera nešto s čim će se svatko susretati u životu

Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić izjavio je u četvrtak da se već godinama zalaže da osobne financije budu obvezan predmet u školama, s obzirom da se svatko  u životu susreće s odlukama financijskog karaktera. HNB je u povodu obilježavanja Svjetskog tjedna novca, a u cilju promicanja financijske pismenosti, po deveti put u suradnji s Hrvatskim debatnim društvom organizirao učeničku debatu, ove godine pod nazivom "Financijski influenceri: odgovor na financijske izazove mladih?".

Vujčić je rekao da HNB poduzima niz aktivnosti s ciljem podizanja razine financijske pismenosti, a jedna je učenička debata, koja se s obzirom na razinu zainteresiranosti učenika te izvrsne diskusije, pokazala izuzetno uspješnom. Također, podsjetio je da je HNB lani u Zagrebu otvorio Moneterru, informacijsko-edukacijski centar koji na digitalan i interaktivan način obrađuje teme iz financija, pozvavši učenike da ga posjete.

Istaknuo je da se godinama zalaže da financijska pismenost bude obvezan predmet u školskoj nastavi, zato što su odluke financijskog karaktera nešto s čim će se svatko susretati u životu, bilo da je riječ o štednji, investicijama ili podizanju kredita.

"To su sigurno informacije i znanja koje će im, ako ih učenici steknu u srednjoj ili osnovnoj školi, pomoći u životu", kazao je. Drago mu je što su učenici u današnjoj raspravi i sami zaključili da bi bilo dobro da se u školi više obrazuju o osobnim financijama.

Viceguverner HNB-a Bojan Fras podsjetio je da su u proteklih deset godina provedena tri istraživanja financijske pismenosti prema OECD-ovoj metodologiji, a najnovije 2023. godine pokazalo je da je starosna skupina od 19 do 29 godina u Hrvatskoj iznad prosjeka opće razine financijske pismenosti vršnjaka iz 40 zemalja koje su istraživanje provodila.

Vujčić o novim kriterijima za kreditiranje: Odgoda je zbog IT sustava i onih koji su u obradi
Vujčić o novim kriterijima za kreditiranje: Odgoda je zbog IT sustava i onih koji su u obradi

Dvije trećine učenika smatra da "influenceri" nisu prava adresa za učenje o financijama

U Okrugloj dvorani HNB-a debatirali su članovi Hrvatskoga debatnog društva, a pridružilo im se više od 190 učenika i profesora iz 18 škola iz 15 hrvatskih gradova - Čakovca, Dugog Sela, Bjelovara, Siska, Krapine, Korenice, Hrvatske Kostajnice, Pazina, Splita, Osijeka, Iloka i Zagreba te s otoka Raba, Lošinja i Visa. Raspravi se pridružio i Toni Milun, profesor matematike i financijski "vloger".

Okupljeni su mogli i glasovati, pri čemu se na samom početku debate 74 posto učenika izjasnilo da smatra da sadržaj koji nude "influenceri" može pomoći u donošenju financijskih odluka, no nakon rasprave timova, ali i svih prisutnih učenika došlo je do promjene konačnog stajališta većine. Tako, po završetku debate čak 66 posto učenika se ipak složilo s tezom da se sadržaj koji nude "influenceri" ne bi trebao primjenjivati u donošenju financijskih odluka.

Zagrebački gimnazijalci, predstavnici negacijskog tima Marin Bolanča, Mila Krešić i Nela Damić zastupali su stavove da "influenceri" na društvenim mrežama u većoj mjeri nisu od koristi za razvoj financijske pismenosti mladih, štoviše, da su potencijalno i štetni, pri čemu su između ostalog osporavali njihovu kvalificiranost i motive. Također, tu je i činjenica da se ne može jednostavno provjeriti istinitost i nepristranost internetskog sadržaja.

Kažu i da mladi slijede "influencere" samo radi trendova, dok s druge strane, smatraju, alternative i pouzdaniji izvori informacija postoje, kao što su provjereni stručnjaci, obitelj, prijatelji i obrazovni sustav. 

Predstavnici afirmacijske skupine Lana Srića, Bruno Grbac i Sven Divjak, također učenici zagrebačkih gimnazija, pak, zagovarali su argumentaciju da svaka tema može biti obrađena kvalitetno, na svakoj platformi, i u bilo kojem formatu, ako je osoba koja ju prezentira stručna u tom području. Pritom, mišljenja su da financijski "influenceri" stvaraju sadržaj koji je puno "probavljiviji" za obrazovanje mladih, nego od primjerice udžbenika.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 7
Prvi su oslobodili Zagreb, ali je njihov spomenik sad zamijenjen bistom jednog drugog partizana
IZBRISANI I NEPOŽELJNI

Prvi su oslobodili Zagreb, ali je njihov spomenik sad zamijenjen bistom jednog drugog partizana

Centar Zagreba prvi su oslobađali hrvatski borci Posavskog partizanskog odreda. Spomenik u njihovu čast je nestao, a u istom mjestu od 2019. je bista čovjeka koji je u svibnju '45. bio partizanski major u Beogradu...
FOTO Drama u Zagrebu: Srpski menadžer brutalno pretučen. Krvav je ležao ispred hotela
KAOS U CENTRU GRADA

FOTO Drama u Zagrebu: Srpski menadžer brutalno pretučen. Krvav je ležao ispred hotela

Srpski mediji navode da je došlo do fizičkog obračuna između Mirkovića i jednog muškarca
Sretnik na Eurojackpotu osvojio 120 milijuna eura. Evo gdje ide
OPA

Sretnik na Eurojackpotu osvojio 120 milijuna eura. Evo gdje ide

Sljedeće izvlačenje donosi novi jackpot od 10 milijuna eura, a održat će se u utorak, 13. svibnja
OSZAR »