Amerikanac s peruanskim srcem i diplomatskim nervom preuzeo tron Svetog Petra
Tko je Robert Francis Prevost? Prvi američki papa veliko je iznenađenje i novi put za Crkvu
Katolički svijet je dočekao bijeli dim iznad Sikstinske kapele: kardinal Robert Francis Prevost (69) izabran je za novog papu! Redovnik s bogatim misionarskim iskustvom iz siromašnih dijelova Perua sada preuzima kormilo Crkve u jednom od najizazovnijih trenutaka moderne povijesti. Njegova skromnost, međunarodno iskustvo i život "na terenu" učinili su ga idealnim kandidatom koji spaja podijeljene crkvene struje.
Pokretanje videa...

Prevost, poznat kao diplomatični i pragmatični centrist, uspio je pridobiti i progresivne i konzervativne kardinale, što je na kraju presudilo u njegovu korist nakon napetih glasanja u konklavi. Unatoč sumnjama zbog američkog državljanstva - pape iz SAD-a dosad su redovito izbjegavani - Robert je srušio povijesne barijere i postao prvi Amerikanac na Petrovoj stolici. Njegov izbor označava novu otvorenost Crkve prema globalnom jugu i sjeveru.
U Vatikanu već odjekuju zvona, a poruka je jasna - počinje novo poglavlje, a svijet gleda s nadom i iščekivanjem. Veliko je to iznenađenje: američki kardinali, koji su 2013. pomogli izboru pape Franje, sada su, čini se, "uzvratili uslugu". Papa ponovno dolazi iz Amerike - ovaj put iz Sjeverne.
Prevost, prefekt Dikasterija za biskupe i predsjednik Papinske komisije za Latinsku Ameriku, veći je dio službe proveo kao svećenik i biskup u Peruu. Za ovog augustinca, čovjeka triju svjetova - Sjeverne Amerike, Latinske Amerike i Europe - mnogi kažu da bi mogao predstavljati nužni srednji put za Crkvu.
Istaknuta je osoba u američkom episkopatu, a njegovo posredničko umijeće između različitih "duša" katoličke Amerike i naglasak na društvena i kulturna pitanja čine ga papom koji bi mogao ujediniti ono što je godinama bilo razjedinjeno.
Rođen je 14. rujna 1955. u Chicagu. Prevost je stupio u red svetog Augustina 1977., a svečane zavjete položio 1981. godine. Njegova akademska karijera impresivna je: prvostupnik matematike sa Sveučilišta Villanova, magistar teologije iz Chicaga i doktor kanonskog prava s Papinskog sveučilišta svetog Tome Akvinskog u Rimu. Već u doktorskoj disertaciji o ulozi lokalnog priora nazirao se njegov interes za strukture i zajednicu.
Kao svećenik, Prevost je 1985. krenuo u misije u Peru, gdje je godinama služio u siromašnim regijama, vodio sjemenište u Trujillu i predavao kanonsko pravo. Bio je i župnik, sudski vikar i ravnatelj formacije — čovjek koji je istovremeno bio s narodom i u službi Crkve.
Godine 1999. vratio se u Chicago kao provincijalni prior, a ubrzo potom postao generalni prior cijelog augustinskog reda u Rimu, službu koju je vodio dva mandata do 2013. Nakon toga papa Franjo ga je 2014. imenovao apostolskim upraviteljem biskupije Chiclayo u Peruu, gdje je 2015. postao biskup. Peruanski biskupi, među kojima i Prevost, igrali su ključnu ulogu u stabilizaciji zemlje usred političkih kriza.
Njegov uspon nastavio se kad ga je Franjo 2023. imenovao prefektom Dikasterija za biskupe, moćne vatikanske institucije koja odlučuje tko će postati biskup diljem svijeta. Iste godine postao je kardinal. Opisan kao diskretan, razborit i sposoban slušati, u Vatikanu je stekao reputaciju "majstora rješavanja problema".
Prevost je blizak Franjinoj viziji Crkve koja brine o okolišu, siromašnima i migrantima. Podržao je pristup koji dopušta razvedenima i ponovno civilno vjenčanima primanje pričesti, dok je prema LGBT pitanjima zadržao umjeren, ali otvoren stav.